Modem Nedir? Nasıl Çalışır?

Modem terimi, modülatör ve de modülatör kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Modemler, internete bağlanmak, bir bilgisayarı uzaktan kontrol etmek ve haberleşmeyi sağlamak için kullanılmaktadır.

Modem, bilgisayardan aldığı dijital (sayısal) veriyi analog veriye çevirerek gönderir ve karşı taraftan gelen analog veriyi tekrar dijital veriye çevirerek bilgisayara iletir. Bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılan hatlar dijital veriyi taşıyamadığı için bu şekilde bir işlem gerçekleştirilmektedir.

İnternet hizmeti alabilmek için mutlaka modem kullanmanız gerekmektedir.

Modem Nasıl Çalışır?

Modem aldığı verileri ses sinyallerine veya ses sinyallerini verilere dönüştürerek çalışır ve verileri taşır. Eğer geniş ağ (internet) bağlantısı söz konusu ise mutlaka bulunması gereken ağ elemanıdır. Modemler içinde bilinen en iyi örnek, “ses bant modem”dir (voice band modem). Ses bant modemler; bilgisayardaki dijital veriyi elektriksel sinyallere dönüştürür. Bu sinyaller telefon hatları üzerinden taşınır ve bir başka alıcı modemde tekrar dijital veriye dönüştürülür.

Modem Çeşitleri Nelerdir?

Modemler daha aktarım yapabildikleri veri miktarı üzerinden sınıflandırılırlar. Bu miktar ise bit/s olarak ölçülür. Modemlerin diğer sınıflandırma şekli ise “baud” ile ölçülen simge hızlarıdır.

Modem çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Harici modem çeşitleri ise aşağıdaki gibidir;

  1. Kablosuz (wireless) modemler: Harici modemler içerisinde yer alan kablosuz modemler, standart modem özelliklerini kablo gerektirmeden kullanıcıya sunan modem türüdür. Kablosuz modemlerle sadece kablosuz alıcıya sahip cihazlar bağlanabilir. Günümüzde akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, kablosuz bağlantı özelliğine sahiptir. Evlerde ya da işyerlerinde en çok kablosuz (wireless) modemler kullanılmaktadır.
  2. ADSL modemler: Açılımı, Asymmetric Digital Subscriber Line (asimetrik sayısal abone hattı) olan modem türüdür. ADSL teknolojisine sahip modemlere ADSL modem adı verilir. ADSL modemlere veriler, sabit ev telefonu hattından gelir ve bu modemler sabit ev telefonu ile birlikte çalışır. Yüksek hızlı internet paket kullanımlarında bu modemin kullanımı önerilmez.
  3. VDSL modemler: Açılımı, Very High Data Rate DSL (çok yüksek hızlı sayısal abone hattı) olan VDSL, ADSL’den çok daha gelişmiş bir ağ teknolojisidir ve bu ağ teknolojisinin desteklediği altyapılarda VDSL modemler kullanılır. Bu modemler yüksek hızda internet erişimine olanak tanımaktadır ve yüksek hızlı internet paket kullanımları için önerilir.

Hızlı Başvuru
Copyright © 2022 Tüm hakları saklıdır.